تبلیغات
خدمات فنی حمید لاهیجان - بردهای الکترونیکی کولر
 
خدمات فنی حمید لاهیجان
لاهیجان-خیابان تربیت معلم-نبش تربیت معلم 8 همراه: 09116212921 _ 09113412921
درباره وبلاگ


از اینکه از وبلاگ خدمات فنی حمید لاهیجان بازدید می نمایید متشکریم.
جهت رفاه مشریان گرامی کلیه خدمات در منزل شما انجام میگردد.

مدیر وبلاگ : مهرداد(حمید) حسنی
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟بردهای الکترونیکی مجموعه ای از قطعات الکترونیکی هستند که بر روی یک فیبر در داخل مدار چاپی آن قرار گرفته اند؛ مدار چاپی بر روی فیبر، اتّصال قطعات الکترونیکی را منطبق با نقشه مدار که توسط متخصّص الکترونیک طرّاحی گردیده است، برقرار می کند.
امروزه تقریباً در تمام وسایلی که مورد استفاده انسان قرار می گیرند، برد های الکترونیکی به کار رفته است؛ از آنجاییکه اینگونه قطعات طوری طرّاحی شده اند تا اطّلاعاتی را از کاربر و یا محیط دریافت کرده و خروجی دستگاه را منطبق با آن تنظیم نمایند، هوشمندی خاصّی را به دستگاه های مورد استفاده انسان بخشیده اند؛ لذا واژه هوشمند که کاربرد آن بسیار متداول گشته، برگرفته از چنین خاصیتی است؛ پر واضح است که لوازم خانگی و به طور ویژه کولرهای گازی نیز از این قاعده مستثنی نمی باشند؛ همین امر باعث آن شده تا شما بتوانید یک دستگاه کولر گازی را مطابق با سلیقه خود و دمای مورد نیاز و حتّی جهت دمش باد تنظیم نمایید.
Boards

قطعات الکترونیکی که در کولرهای گازی امروزه به کار می روند و چنین امکانی را برای شما فراهم می آورند، به شرح ذیل می باشند که در هر بخش به نحوه کار هر یک خواهیم پرداخت.
بردهای الکترونیکی مجموعه ای از قطعات الکترونیکی هستند که بر روی یک فیبر در داخل مدار چاپی آن قرار گرفته اند؛ مدار چاپی بر روی فیبر، اتّصال قطعات الکترونیکی را منطبق با نقشه مدار که توسط متخصّص الکترونیک طرّاحی گردیده است، برقرار می کند.
امروزه تقریباً در تمام وسایلی که مورد استفاده انسان قرار می گیرند، برد های الکترونیکی به کار رفته است؛ از آنجاییکه اینگونه قطعات طوری طرّاحی شده اند تا اطّلاعاتی را از کاربر و یا محیط دریافت کرده و خروجی دستگاه را منطبق با آن تنظیم نمایند، هوشمندی خاصّی را به دستگاه های مورد استفاده انسان بخشیده اند؛ لذا واژه هوشمند که کاربرد آن بسیار متداول گشته، برگرفته از چنین خاصیتی است؛ پر واضح است که لوازم خانگی و به طور ویژه کولرهای گازی نیز از این قاعده مستثنی نمی باشند؛ همین امر باعث آن شده تا شما بتوانید یک دستگاه کولر گازی را مطابق با سلیقه خود و دمای مورد نیاز و حتّی جهت دمش باد تنظیم نمایید.
Boards

قطعات الکترونیکی که در کولرهای گازی امروزه به کار می روند و چنین امکانی را برای شما فراهم می آورند، به شرح ذیل می باشند که در هر بخش به نحوه کار هر یک خواهیم پرداخت.

1)برد فرمان (کنترل)

برد فرمان، کنترل کننده تمامی اجزای یک دستگاه کولر گازی است و درون یونیت داخلی نصب می شود؛ درون آن تعدادی رله (کلید قطع و وصل الکترونیکی) جهت خاموش و روشن کردن اجزای مختلف دستگاه مانند شیر برقی و الکتروموتورها و کمپرسور وجود دارد؛ همچنین جهت پردازش اطّلاعات، مدارهای مجتمع (IC) بر روی آن نصب می شود.
Main_Board
ورودی:
  - برد تغذیه (ولتاژ ۱۲ ولت مستقیم جهت روشن شدن برد فرمان)
  - برد گیرنده (گیرنده سیگنال دستورهای مختلف ریموت کنترل)
  - سنسور دمای محیط
  - سنسور دمای اواپراتور
  - سنسور دمای کندانسور
خروجی:
  - موتور سویینگ (حرکت دادن دمپر و باز کردن دریچه هوای یونیت داخلی)
  - موتور فن یونیت داخلی (چرخش بلوور و عبور دادن هوای محیط از میان اواپراتور و دمیدن آن به داخل محیط)
  - برد نمایشگر (نمایش وضعیت کارکرد دستگاه)
  - رله موتور فن یونیت خارجی (راه اندازی پروانه فن یونیت خارجی)
  - رله کمپرسور (راه اندازی کمپرسور)
  - رله شیر برقی (تغییر وضعیت شیربرقی) فقط در حالت گرمایش
عملکرد:
برد فرمان با دریافت اطّلاعات از ریموت کنترل، عملکرد خود را آغاز می کند؛ کاربر با تنظیم ریموت کنترل، اطّلاعات مربوط به حالت دستگاه (سرمایش، گرمایش، تهویه، رطوبت زدایی و خودکار) و دمای تنظیمی (۱۶ تا ۳۰ درجه سانتیگراد) و سرعت موتور فن یونیت داخلی (کند، متوسط، تند و خودکار) و وضعیت دریچه دمپر (ثابت با زاویه تنظیمی، چرخش پیوسته رفت و برگشتی) به برد فرمان ارسال می کند و برد فرمان متناسب با این دستورات، قطعات مختلف دستگاه را راه اندازی می کند؛ همچنین برد فرمان با درنظر گرفتن دمای کندانسور، اواپراتور و محیط توسّط سنسورها، دائماً در حال بررسی وضعیت عملکرد دستگاه می باشد و در صورتیکه در هر یک اختلالی ایجاد شود، نسبت به قطع عملکرد دستگاه اقدام می کند.

2)برد نمایشگر

برد نمایشگر رابط دیداری بین دستگاه و کاربر آن می باشد که وضعیت عملکرد دستگاه را به اطّلاع خریدار می رساند؛ در بسیاری از انواع آن فقط از چراغ های LED استفاده می شود که در واقع از انواع بسیار ساده و کارآمد مورد استفاده در کولرهای گازی هستند.

Display_Board_1

در اینگونه بردها، چراغ ها روشن، خاموش و یا چشمک زن می باشند که بسته به نوع دستگاه، عملکرد آنها متفاوت است، امّا به صورت کلّی ایرادها و نمایش اشکال های سیستم به صورت چشمک زن نمایش داده می شود.

Display_Board_2

در انواع دیگر نمایشگرها، اطّلاعات بسیار دقیق تری در اختیار کاربر قرار می گیرد؛ یعنی برای هر عملکرد، تصویری وجود دارد که در برخی دستگاه ها تصویر مذکور متحرّک نیز می باشد؛ همچنین دمای محیط و دمای تنظیمی کاربر و جهت و سرعت حرکت هوای خروجی نیز نمایش داده می شود.

Display_Board_3

3)سنسورها

سنسور به معنای حسگر است و طیف گسترده ای از قطعات الکترونیکی را که فاکتورهای مختلفی اعم از دما، جریان، ولتاژ و ... را حس می کنند، در بر می گیرد؛ در کولرهای گازی، جهت تعیین دمای محیط، اواپراتور، کندانسور و فشار گاز داخلی از سنسور استفاده می شود.

سنسور دما (ترمیستور):
ترمیستورها، مقاومت هایی هستند که مقاومت آنان در برابر کاهش و یا افزایش دما تغییر می کند و برد فرمان، با تشخیص این مقاومت، دمای سنسور را تشخیص می دهد؛ در کولرهای گازی از ترمیستورها با روکش شیشه ای و روکش مسی استفاده می شود.

۱- ترمیستور شیشه ای (سنسور دمای محیط):
از این ترمیستور جهت تعیین دمای محیط استفاده می گردد و محل نصب آن در برابر اواپراتور و در مجاورت هوای وارد شونده به داخل اواپراتور می باشد.
Thermistor_1
۲- ترمیستور اواپراتور با روکش مسی (سنسور دمای اواپراتور):
از این ترمیستور جهت تعیین دمای اواپراتور و میزان سرمای آن استفاده می شود و در واقع صحت عملکرد دستگاه را مشخص می کند.
Thermistor_2
۳- ترمیستور کندانسور یا برفک زدا با روکش مسی (سنسور دمای کندانسور): 
از این ترمیستور جهت تعیین دمای کندانسور در حالت گرمایش استفاده می شود؛ از آنجا که ترمیستور اواپراتور، صحت کارکرد دستگاه را در حالت سرمایش مشخّص می کند، نیازی به بررسی دمای کندانسور نیست؛ در نتیجه دستگاه هایی که فقط در حالت سرمایش کار می کنند، فاقد این سنسور می باشند. در حالت گرمایش عملکرد اواپراتور و کندانسور جابجا می شود، لذا امکان یخ زدگی کندانسور وجود دارد که عملکرد ترمیستور کندانسور در تعیین کاهش دمای زیاد در کندانسور موجب جلوگیری از یخ زدگی کندانسور می گردد؛ از این رو آن را سنسور برفک زدا نیز می نامند.

سنسورهای فشار (Low Pressure ¦ High Pressure):
در کولرهای گازی، کاهش و یا افزایش بیش از حدّ نرمال در فشار گاز مبرّد، موجب خسارات فراوان به کمپرسور می گردد؛ لذا جهت جلوگیری از آسیب به کمپرسور، از اینگونه سنسورها استفاده می شود؛ سنسورهای فشار در واقع کلیدهای الکتریکی هستند که به صورت پیش فرض و دائم وصل می باشند (حالت کلید بسته) و در صورتیکه فشار گاز داخل آنها از حالت عادی بیشتر و یا کمتر شود، قطع میشوند (حالت کلید باز)؛ لذا در صورت بروز مشکل و قطع فاز برگشتی از سنسور فشار، سیستم عملکرد دستگاه را متوقف می کند؛ محل قرار گیری آنها در مسیر حرکت گاز داخل یونیت خارجی می باشد.

Thermistors


4)برد کنترل فاز

در کولرهای گازی اسپلیتی که از کمپرسور سه فاز بهره می برند، ترتیب فازهای S ،R و T بسیار مهم است؛ به جهت اینکه در صورت جابجا شدن فازها به هر دلیل، حرکت دورانی کمپرسور برعکس می گردد و این امر موجب آسیب دیدن کمپرسور و عدم کارایی دستگاه می گردد؛ جهت جلوگیری از بروز چنین مشکلی، از برد کنترل فاز استفاده می گردد.

Phase_Control_Board

ورودی:
برق سه فاز (فاز های S ،R و T و هر یک ۲۲۰ ولت)
خروجی:
برق تک فاز (۲۲۰ ولت)
عملکرد:
بر روی این برد یک عدد بوبین (یک نوع کلید الکتریکی) نصب می باشد که در صورت رعایت ترتیب فازها، این کلید بسته شده و یکی از فازها را به خروجی برد منتقل می کند؛ خروجی این برد، به برد فرمان در یونیت داخلی متّصل است و در صورت برقدار نبودن خروجی، برد فرمان عملکرد دستگاه را متوقف می کند، بدین معنا که ترتیب فازها از حالت عادی خارج گردیده است.5)برد گیرنده سیگنال

این برد دارای یک عدد چشمی الکترونیکی است که سیگنال های ارسالی از ریموت کنترل را دریافت می کند و به برد فرمان انتقال می دهد؛ در بسیاری از موارد، این برد بر روی برد نمایشگر قرار دارد، امّا در برخی از دستگاه ها (بالاخص آنهایی که دارای نمایشگر ساده LED هستند)، به صورت جداگانه قرار گرفته است.

Signal_Receiver_Board
6)ریموت کنترل

 

 

 

Remote_Control_Device

 

ریموت کنترل دستگاهی است که تنظیمات دلخواه کاربر را به صورت سیگنال های الکتریکی به برد گیرنده سیگنال ارسال می کند؛ تنظیمات کاربر، مانند نمونه زیر، همواره بر روی نمایشگر ریموت کنترل نمایش داده می شود.
Remote_Control_Display
 
 
لازم به ذکر است ریموت کنترل، تنها ارسال کننده است و نه گیرنده؛ بدین معنا که از طرف دستگاه اطّلاعاتی همچون دمای محیط به ریموت ارسال نمی شود، پس آنچه بر روی صفحه ریموت کنترل نمایش داده می شود، تنظیمات ریموت کنترل توسّط کاربر می باشد.
ریموت کنترل ها در شکل های مختلف و با کارایی های مختلف ساخته می شوند، امّا به صورت کلّی دارای دکمه اصلی مشترکی می باشند که در ذیل به توضیح آنها می پردازیم.
نکته. با دریافت سیگنال های ارسالی از ریموت کنترل، صدای بوقی کوتاه از دستگاه یونیت داخلی شنیده می شود که نشانگر دریافت تنظیمات توسط دستگاه می باشد؛ در غیر این صورت، تنظیمات توسّط دستگاه دریافت نشده است.
 
 
۱- روشن و خاموش کردن   ON-OFF 
       
با هر بار فشردن این دکمه، وضعیت روشن و یا خاموش بودن دستگاه و ریموت کنترل تغییر می کند؛ به این معنا که اگر دستگاه و ریموت کنترل روشن باشند، با فشردن این دکمه خاموش می شوند و بالعکس؛ نکته اینجاست که اگر با فشردن این دکمه دستگاه را روشن کنید، حالت ریموت کنترل شما نیز به حالت روشن تغییر می کند و اگر به هر دلیلی این دکمه فشرده شود و سیگنال خاموش شدن به دستگاه نرسد، دستگاه در حالت روشن باقی مانده و ریموت کنترل خاموش می شود؛ در نتیجه فشردن دوباره دکمه، فرمان روشن شدن را برای دستگاه ارسال می کند که تاثیری در کارکرد دستگاه ندارد، چرا که دستگاه از قبل روشن بوده است.
 
 
۲- تنظیم دما Up-Down
      
این دکمه، دمای تنظیمی کاربر را کاهش و یا افزایش می دهد؛ دمای تنظیمی کاربر، دمایی است که دستگاه تلاش می کند تا دمای محیط را در آن حد تنظیم کند، لذا پر واضح است جهت گرم نمودن محیط (حالت گرمایش)، باید دماهای بالا (۲۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد) و جهت سرد نمودن محیط (حالت سرمایش)، باید دماهای پایین (۱۶ تا ۲۴ درجه سانتیگراد) را انتخاب نمود.
 
 
۳- تنظیم حالت Mode
   
این دکمه، اصلی ترین کلید دستگاه می باشد و حالات مختلف کارایی دستگاه را تنظیم می کند؛ با هر بار فشردن این دکمه، حالتهای کارکرد دستگاه که به شرح زیر است، تغییر می کند و این عمل بصورت چرخشی ادامه میابد.
 
 
الف) سرمایش Cold
 
با انتخاب این حالت، دستگاه در حالت سرمایش (دمش هوای سرد) قرار می گیرد.
 
   
ب) گرمایش Hot
 
با انتخاب این حالت، دستگاه در حالت گرمایش (دمش هوای گرم) قرار می گیرد.

پ) تهویه Fan_Turning
 
با انتخاب این حالت، دستگاه صرفاً در حالت تهویه (بدون دمش هوای سرد و گرم) قرار می گیرد.
   
 
ت) رطوبت زدایی Dry

با انتخاب این حالت، دستگاه در حالت رطوبت زدایی (کاهش میزان رطوبت محیط) قرار می گیرد.  
 
ث) خودکار Auto
 
با انتخاب این حالت، دستگاه با توجه به دمای تنظیمی کاربر و اختلاف آن با دمای محیط، حالت مناسب کارکرد دستگاه را تنظیم می کند؛ برای مثال، اگر دمای محیط ۲۲ درجه سانتیگراد باشد و کاربر، حالت خودکار و دمای ۲۶ درجه را انتخاب کند، دستگاه در حالت گرمایش راه اندازی می گردد.
 
 
۴- تنظیم میزان شدّت خروج هوا Fan_Speed
 
این دکمه، میزان شدّت جریان هوای خروجی را تغییر می دهد و دارای چهار حالت تنظیم کم، متوسّط، زیاد و خودکار می باشد که با هر بار فشردن آن، میزان شدّت جریان خروج هوا تغییر می کند و این امر به صورت چرخشی ادامه می یابد.
 
 
 
الف) کمترین میزان شدّت خروج هوا Low
   
با انتخاب این حالت، دستگاه در حالت کمترین میزان شدّت خروج هوا قرار می گیرد.
 
 
ب) میزان متوسّط شدّت خروج هوا Medium
   
با انتخاب این حالت، دستگاه در حالت متوسّط (بین کمترین و بیشترین) میزان شدّت خروج هوا قرار می گیرد.
 
 
پ) بیشترین میزان شدّت خروج هوا High
  
با انتخاب این حالت، دستگاه در حالت بیشترین میزان شدّت خروج هوا قرار می گیرد.

ت) تنظیم خودکار میزان شدّت خروج هوا Auto_Speed
   
با انتخاب این حالت، میزان شدّت جریان هوای خروجی متناسب با دمای محیط کم یا زیاد می شود، بدین معنی که اگر اختلاف دمای تنظیمی کاربر با دمای محیط بیش از ۴ درجه سانتیگراد باشد، میزان شدّت جریان خروج هوا را افزایش می دهد؛ اگراختلاف دمای تنظیمی کاربر با دمای محیط کمتر از ۲ درجه سانتیگراد باشد، میزان شدّت جریان خروج هوا را کاهش می دهد؛ همچمنین اگر اختلاف دمای تنظیمی کاربر با دمای محیط بین ۲ تا ۴ درجه سانتیگراد باشد، میزان شدّت جریان خروج هوا را در حالت متوسّط قرار می دهد.

۵- تنظیم زاویه خروج هوا Swing
   
با فشردن این دکمه، دریچه دمپر شروع به حرکت بالا و پایین به صورت رفت و برگشتی می نماید که جهت گردش هوای محیط صورت می پذیرد، با فشردن دوباره این دکمه، دریچه دمپر در هر حالتی که باشد، ثابت می گردد و این عمل با فشردن هر بار این دکمه، به صورت چرخشی ادامه می یابد؛ لذا می توان از این دکمه جهت تنظیم زاویه دریچه دمپر و خروج هوا استفاده نمود؛ در برخی از دستگاه ها، تیغه های عمودی تنظیم خروج هوای پشت دمپر نیز به صورت الکتریکی قابل تنظیم می باشد که عملکرد دکمه مربوطه دقیقاً مشابه دکمه تنظیم زاویه خروج هوا به صورت عمودی است، با این تفاوت که حرکت آن به صورت رفت و برگشتی افقی (چپ و راست) می باشد.
 
 
۶- تغییر مداوم زاویه خروج هوا Auto_Swing
 
با هر بار فشردن این دکمه، زاویه دمپر و خروج هوا به صورت رفت و برگشت از بالا به پایین تغییر می کند (این دکمه در همه مدل ها وجود ندارد).

در ریموت کنترل ها، کلیدهای دیگری جهت تنظیم ساعت و محاسبه کننده زمان عملکرد نیز وجود دارد که با توجه به اینکه کارکرد آنها متناسب با هر مدل متفاوت است، از ارائه توضیحات در خصوص آنها صرف نظر می گردد.
نوع مطلب : کولرهای گازی، پنجره ای و اسپلیت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 29 مرداد 1393 22:45
ممنون از اطلاعاتتون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :