تبلیغات
خدمات فنی حمید لاهیجان - آشنایی با وسایل اندازه گیری و طرز استفاده از آنها
 
خدمات فنی حمید لاهیجان
لاهیجان-خیابان تربیت معلم-نبش تربیت معلم 8 همراه: 09116212921 _ 09113412921
درباره وبلاگ


از اینکه از وبلاگ خدمات فنی حمید لاهیجان بازدید می نمایید متشکریم.
جهت رفاه مشریان گرامی کلیه خدمات در منزل شما انجام میگردد.

مدیر وبلاگ : مهرداد(حمید) حسنی
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟ • تشریح علایم روی صفحه مدرج یک مولتی متر عقربه ای و طرز کار گالوانومتر
 • نحوه خواندن مقادیر ولتاژ و جریان و اهم و ...

 • طرز استفاده و قرار گرفتن ولت متر، آمپرمتر و اهم متر در مدار
 • چند تذکر مهم

 

تشریح علایم روی صفحه مدرج یک مولتی متر عقربه ای و طرز کار گالوانومتر

شکل زیر چند نمونه از مولتی متر عقربه ای را نشان می دهد.یادآوری: مولتی متر یا همان آوومتر(A.V.O) به معنی یک دستگاه چندکاره می باشد که قابلیت اندازه گیری کمیت های مختلف را دارا می باشد.

بر روی صفحه مدرج هرکدام از این مولتی مترها، علایمی وجود دارد که بیانگر مفهومی است. مثلا:

علامت : به معنای توجه و دقت است. مثلا در خلال اندازه گیری ولتاژ زیاد، دقت شود رنج ولت متر روی ولتاژ کم نباشد.

علامت :نوع ساختمان گالوانومتر را مشخص می کند. این علامت بیان کننده دستگاه از نوع قاب گردان است.

علامت : نشان دهنده توانایی دستگاه در اندازه گیری AC و DC است. اگر شکل دیود زیر علامت باشد مفهوم آن است که در داخل دستگاه برای اندازه گیری ولتاژ AC ابتدا ولتاژ را با دیود یکسو و سپس توسط دستگاه گالوانومتر آن را اندازه گیری می کنند. همچنین اعداد همچون 2.5 یا 1.5 و یا ... تلورانس دستگاه را نشان می دهند، یعنی خطای دستگاه در انحراف کامل 2.5 و یا 1.5 و یا ... درصد است.

علامت : نحوه قرار گرفتن دستگاه را مشخص می کند و مفهوم آن این است که هنگام اندازه گیری کمیت، باید دستگاه کاملا در حالت افقی قرار گیرد.

علامت : بیانگر ولتاژ آزمایش دستگاه تا 3000 ولت است.

6ـ علامت : نشان دهنده وجود مدارهای الکترونیکی در دستگاه است. که معمولا جریان و ولتاژ AC اعمالی به آوومتر ابتدا توسط این مدارها یکسو شده آنگاه اندازه گیری می شوند.

علامت : این علامت در بسیاری از آوومترها وضعیت باتری داخل آوومتر را از نظر مقدار ولتاژ نشان می دهد. برای این منظور، یک رنج ولتاژ مخصوص تست باتری مولتی متر بر روی صفحه مدرج وجود دارد و این محدوده را دو رنج قرمز یا سبز جدا و متمایز می کنند که در صورت قرار گرفتن عقربه در این محدوده بیانگر سالم بودن باتری می باشد. و اگر کلید سلکتور در حالت قرار گیرد، عقربه دستگاه وضعیت باتری را نشان می دهد.

عدد حساسیت : از دیگر علایم روی صفحه مدرج، عدد حساسیت با علامت می باشد که هر قدر این عدد بزرگتر باشد، دستگاه حساس تر است. در آوومترهای غیر الکترونیکی، عکس عدد ، میزان جریانی را که آوومتر لازم دارد تا عقریه آن 100% منحرف شود، نشان می دهد. مثلا اگر حساسیت یک آوومتر غیر الکترونیکی 10K باشد این دستگاه برای انحراف کامل عقربه نیاز به جریانی برابر mA ا100 = 1- ( 10K) دارد.
گالوانومتر: قبل از آنکه ساختمان داخلی گالوانومتر را تشریح کنیم، یادآوری بعضی از مطالب خالی از بهره نیست.

یادآوری: هنگامی که یک سیم حامل جریان را درون یک میدان مغناطیسی آهنربایی قرار می دادیم به سیم نیرویی وارد می شد که جهت آن نیرو و مقدار آن از قاعده دست راست بدست می آمد.

FB نیروی وارد شده به سیم بود و ضرب برداری بیان می کرد که سیم حامل جریان به طرف داخل صفحه حرکت می کند.

حال اگر به جای یک سیم، از یک حلقه سیم استفاده کنیم (شکل زیر را ببینید) می بینید که این حلقه حول محور تقارن آن شروع به حرکت دورانی می کند و اصطلاحا به آن گشتاور نیرو وارد می شود.

این گشتاور نیرو با زیادشدن تعداد این حلقه ها قوی تر می شود. چنانچه به این حلقه های سیم که عموما حول یک هسته فلزی قرار می گیرند، عقربه ای متصل کنیم می توانیم با تغییرات جریان عبوری از این سیم پیچ، مقدار گشتاور نیروی اعمال شده به آن را تنظیم و درجه بندی کنیم. همچنین برای بازگرداندن این عقربه برای مواقعی که از آن استفاده نمی کنیم، می توان از نیروی بازگرداننده یک فنر استفاده نمود و در نهایت به این مجموعه گالوانومتر اطلاق می شود. و برحسب اینکه این سیم پیچ (پیچه) چه مقدار جریان و ولتاژ را تحمل می کند قبل از آنکه به آن آسیب برسد، می توان از آن به عنوان آمپرمتر و ولتمتر برای مقادیر جریان و ولتاژهای کم استفاده نمود.

نماد گالوانومتر را معمولا با علامت نشان داده و حداکثر جریان و ولتاژ را با IG و VG نشان می دهند.طرز استفاده و قرار گرفتن ولت متر، آمپرمتر و اهم متر در مدار

الف) ولت متر: ولت متر وسیله ای است که جهت اندازه گیری اختلاف پتانسیل دو نقطه از مدار استفاده می شود. و برای سنجش دو نوع ولتاژ یعنی AC (متناوب) و DC (مستقیم) به کار می رود و قبل از نصب ولت متر باید حالت دستگاه مولتی متر را با توجه به نوع ولتاژ به کار گرفته شده (که غالبا از روی منبع تغذیه مورد استفاده در مدار مشخص می شود) تعیین کرد سپس از آن استفاده نمود.

طریقه نصب ولت متر در مدار به صورت موازی بوده و باید دقت داشت که شروع اندازه گیری باید از رنج های بزرگتر (حالت هایی با اندازه گیری بیشتر ولتاژ) آغاز گردد. تا باعث صدمه در ولت متر نگردد. شکل زیر نمونه ای از نصب ولت متر در مدار را نشان می دهد.

 

چند نکته:

1) هنگام استفاده ولت متر DC عقربه ای باید توجه داشت که در صورت جابجا زدن سرهای مثبت و منفی در ولت متر جهت حرکت عقربه ها عکس خواهد شد و در این هنگام کافی است جای سیم های مثبت و منفی را در ولت متر عوض کرد.

2) برای استفاده از مولتی متر دیجیتالی جهت اندازه گیری ولتاژ، ضمن رعایت نکات بالا (1ـ انتخاب وضعیت DC و AC و 2ـ موازی وصل نمودن ولت متر) کافی است دوسری های متصل به ولت متر را در مکان های COM و V نصب نمایید. که در صورت جابجا زدن این دو سیم عدد ولت متر فقط منفی نشان داده می شود ولی به لحاظ قدرمطلق تفاوتی نمی کند و جای نگرانی نیست.

ب) آمپرمتر: برای اندازه گیری شدت جریان عبوری از یک شاخه از مدار به کار می رود. و به صورت سری در مدار قرار می گیرد.

 • آمپرمتر نیز مانند ولت متر باید قبل از نصب در مدار، در حالت AC و DC قرار داده شده (برحسب نیاز) سپس رنج آن را در بالاترین حالت قرار داده (در صورت عدم اطلاع از مقدار جریان) و آن را مطابق شکل زیر به صورت سری در مدار مورد نظر قرار دهید. و در صورتی که عقربه آمپرمتر انحراف کمی داشت آنرا پله پله حساس کرده تا بیشترین انحراف را به خود بگیرد. آمپرمتر عقربه ای نیز مثل ولت متر عقربه ای در صورت جابجا نصب کردن سیم های دو سر آمپرمتر در جهت عکس منحرف می شود که در صورت مشاهده این عمل جای سیم های ورودی آمپرمتر باید تعویض شود.

 

 • جهت اندازه گیری جریان های DC و AC هنگام استفاده از آمپرمتر دیجیتالی ضمن رعایت نصب صحیح دستگاه و انتخاب حالت آمپرمتر، کافی است سیم های رابط آمپرمتر در محل های COM و A یا COM و mA نصب شوند. اینجا نیز در صورت جابجا نصب نمودن سیم ها فقط عدد مورد نظر منفی نشان داده می شود.

یادآوری:همانطور که در شکل می بینید، نصب آمپرمتر با قطع مدار همراه است ولی برای نصب ولت متر نیازی به قطع مدار نیست.

نوع مطلب : کولرهای گازی، پنجره ای و اسپلیت، سرویس و تعمیر لوازم خانگی(یخچال، فریزر و ...)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :