تبلیغات
خدمات فنی حمید لاهیجان - واحد فن كویل (fancoils
 
خدمات فنی حمید لاهیجان
لاهیجان-خیابان تربیت معلم-نبش تربیت معلم 8 همراه: 09116212921 _ 09113412921
درباره وبلاگ


از اینکه از وبلاگ خدمات فنی حمید لاهیجان بازدید می نمایید متشکریم.
جهت رفاه مشریان گرامی کلیه خدمات در منزل شما انجام میگردد.

مدیر وبلاگ : مهرداد(حمید) حسنی
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟شنبه 19 شهریور 1390 :: نویسنده : مهرداد(حمید) حسنی

یك فن كویل تشكیل شده از:

كویل گرمایش و كویل سرمایش و بادزن و فیلتر هوای قابل تعویض یا قابل شستشو و تشتك تخلیه تقطیر اتو... دراین واحدها درجه حرارت گرمایش وسرمایش توسط ترموستات و مقدار رطوبت توسط هیومیدستات و مقدار هوا توسط بادزن و مقدار هوای تازه به روشهای متداول كنترل میشود .

اجزای اصلی واحدهای فن كویل عبارتند از:

فیلتر هوا و بادزن. واحدهای فن كویل میتوانند دارای مقاومت الكتریكی وكویلهای كرمایش با بخار آب یا آب گرم كننده نیز باشند. غالب گرمكنهای الكتریكی برای استفاده در فصل پاییز در نظر گرفته میشوند تا مشكل تبدیل وضعیت تابستانی-زمستانی در سیستمهای دو لولهای مرتفع گردد.
وجود یك فیلتر قابل تعویض یا قابل شستشو با بازده 35 در قبل از بادزن موجب میگردد تا از مسدود شدن و گرفتگی مسیر عبور هوا از رئی كویل توسط خاك یا الیاف موجود در هوای در حال گردش جلوگیری شود همچنین با استفاده از این فیلتر از موتور بادزن حفاظت خواهد شد و مقدار الایندههایی كه توسط هوا جابجا میشوند در داخل فضای تهویه شده كاهش میابد.تشتك تخلیه تقطیرات واحدهای فن كویل دارای عایق هستند.

استفاده از عایقهایی با دهانه های دمپردار كه برای اتصال به دریجه های تازه روی دیوارهای خارجی ساختمان طراحی شده اند اختیاری است.كاربرد این واحدها توصیه نمی شوند زیرا فشار باد موجب خواهد شد مقدار هوای تازه ورودی از كنترل خارج شود. بعلاوه وقتی این واحدها در اقلیم سرد استفاده میگردند باید احتیاط لازم برای جلوگیری از یخ زدن كویل صورت پذیرد.

نوع و محل نصب

فن كویلهای سقفی را میتوان به سیستم كانال كشی متصل و توسط ان چندین دریجه را تغذیه كرد.در مواردی كه كنترل اختصاصی اتاقها ضرورت نداشته باشد و بتوان برگشت هوا را مشترك درنظر گرفت‌‌ ‌( مثلآخانه های اپارتمانی)میتوان از یك فن كویل برای تغذیه چندین اتاق استفاذه نمود. در اینصورت برای تامین افت فشار بیشتر باید موتور بادزن بزرگتر انتخاب شود.هوای تازه ای كه توسط هوارسان تامین میشود را در فن كویل سقفی میتوان به محفظه ورودی هوا به فن كویل و یا مستقیمآ به داخل اتاق تغذیه كرد.
واحد فن كویل (fancoils)
اگر هوای تازه را مستقیمآ به داخل اتاق وارد می كنید باید ان را قبلآ تا درجه حرارت اتاق گرم كنید تا در صورت خاموش بودن فن كویل افراد احساس عدم اسایش نكنند انتخاب كویل بر مبنای درجه حرارت هوای مخلوط ورودی به كویل و درجه حرارت لازم در خروج از كویل انجام می شود به نحوی كه نیازهای سرمایش و گرمایش اتاق را نیز پاسخگو باشد. فن كویلهای سقفی فضایی را دركف ساختمان اشغال نمی كنند و معمولآ ارزانتر هستند.
در ساختمانها یا نواحی ای كه مقدار بار گرمایش زیاد است استفاده از مدلهای عمودی (زمینی)نتایج بهتری خواهد داشت. با نصب فن كویل در دیوارهای خارجی یا زیر پنجره ها مقدار گرمایش بیشتر خواهد بود


انتخاب دستگاه فن كوئل

برخی از طراحان هنگام انتخاب فن كویل هایی كه كلید كنترل دور (3 سرعته)دارند . ظرفیت سرمایش اسمی در سرعت متوسط را مبنا می گیرند. این امر موجب افزایش ضریب اطمینان دستگاه و ارامتر كار كردن ان خواهد شد زیرا هنگامی كه فن كویل در دور زیاد كار كند ظرفیت حرارتی ان افزایش خواهد یافت.
وقتی هوای تازه قبلآ توسط سیستمهای مركزی (هوارسان)تا درجه حرارت حدود 70
سرد یا گرم شده باشد فن كویل ها باید فقط بارهای سرمایی و گرمایی فضای مورد نظر را تامین كنند.

سیم كشی فن كویل

معمولآ موتور بادزن فن كویلها از نوع موتورهای كوچك خازن دار یا قطب كوجك سایه ای و مجهز به محافظت در مقابل اضافه بار شدن هستند. توان مصرفی بزرگترین فن كویلها (حتی در سرعت زیاد)به ندرت از 30 تجاوز میكند وجریان راه اندازی انها از 2.5 تجاوز نخواهد كرد.
درطراحی مدار سیم كشی باید مقررات ملی و محلی توجه شود.
معمولآ سیستم سیم كشی فن كویلها از سیستم روشنایی مجزا است.

كنترل ظرفیت فنكویل

كنترل ظرفیت فن كویل میتواند توسط تغییر مقدار گذر اب درون كویل كنار گذر كردن هوا از اطراف كویل تغییر سرعت بادزن و یا تركیبی از این روشها انجام شود. مقدار گذر اب توسط ترموستاتی كه در مسیر هوای برگشت یا روی دیوار نصب می آگردد كنترل می شود كنترل سرعت بادزن می تواند از نوع دستی خودكار باشد.

معمولآ كنترل خودكار بصورت روشن- خاموش است و انتخاب سرعت بصورت دستی انجام می شود .دربرخی از فن كویلها از موتورهای دور متغیر برای تنظیم سرعت استفاده می گردد.

وقتی كنترل ظرفیت فن كویل از طریق كنترل سرعت بادزن انجام می شود ترجیحآ از ترموستات اتاقی استفاده كنید
استفاده از كنترل روشن – خاموش برای بادزن مناسب نیست زیرا:

1: معمولآ تغییر سطح صدای حاصل از بادزن بیشتر از صدای مداوم انازار دهنده خواهد بود و

2: الگوی گردش هوا در اتاق بسیار متغیر خواهد بود.

كاربرد فنكوئل ها
بهترین كاربرد سیستم فن كویل مربوط به مواردی است كه بخواهیم درجه حرارت هر فضا بطور جداگانه كنترل شود.
همچنین با استفاده از سیستم فن كویل از انتقال الودگی بین اتاقها جلوگیری خواهد شد.
كاربردهای مناسب این سیستم عبارتند از:
هتلها و متلها و ساختمانهای اپارتمانی و ساختمانهای اداری .

اگر چه در تعدادی از ساختمانهای بیمارستانها نیز از سیستم فن كویل استفاده میشود ولی این موضوع چندان مناسب نبست زیرا بازده فیلتر هوای فن كویلها كم است و نگهداری و تمیز كردن انها نیز مشكل خواهد بود

مزایا
مزیتهای اصلی سیستمهای تمام اب عبارت اند از :

1) سیستمتغذیه سیال سرد كننده (لولهكشی در قیاص با كانال كشی) فضای كمتری اشغال خوههدكرد.
2) نیازی به اتاق بادزن مركزی اصلآ وجود ندارد و یا ابعاد ان كوچكتراست.
3) فضای مورد نیاز برای عبور كانالهای هوا كوچكتر خواهد بود.

در این سیستم میتوان فن كوی فضاهایی كه نیاز به تهویه مطبوع ندارند را خاموش كرد.

برای اینكه پاسخ سیستم به تغییر مقدار بارهای سرمایش و گرمایش سریع باشد می توان ظرفیت فن كویل را بیشتر در نظر گرفت.

در این سیستم جون امكان استفاده از اب گرم كننده با درجه حرارت پایینتر نیزبرای تامین گرمایش وجود دارد استفاده از فن كویل به ویژه درسیستمهای بازیافت حرارت یا سیستمهای حرارت خورشیدی مناسب است.

معایب فن كویل
تعمیرات سیستمهای تمام اب بیشتر از سیستمهای تمام هواست و غالبآ این تعمیرات در فضاهایی صورت می گیرد كه افراد حضور دارند. در واحهایی كه نقطه شبنم انها كم است ضروری است سیستم جمع اوری تقطیرات پیش بینی وبه طور ادواری تمیز گردد.

در برخی موارد جمع اوری و تخلیه تقطیرات مشكل وهزینه بر خواهد بود. همچنین تمیز كردن كویل واحدهای فن كویل نیز مشكل است. چون فیلتر هوای فن كویل ها معمولآ كوچك و دارای بازده كم میباشد برای اینكه مقدار جریان هوا كاهش نیابد باید بصورت متناوب ان را تعویض یا تمیز كرد.

گاهی اوقات كه تمام رطوبت گیری توسط سیستم مركزی تامین هوای تازه انجام می شود می توان از سیستم تخلیه تقطیرات صرفنظر كرد.

غالبآ هوای تازه از طریق پنجره یا نصب دریچه بر روی دیوارهای خارجیساختمان تامین می گردد. مقدار هوای تازهای كه به این روش تامین می شود متاثر از اثر دود كشی جهت و سرعت باد خواهد بود.

اگر برای كنترل درجه حرارت اتاق از شیرهای تنظیم جریان اب سرد كننده استفاده می كنید این احتمال وجود دارد كه مقدار رطوبت داخل اتاق در تابستان افزایش یابد.

برای كنترل شرایط اتاق می توان از كنترل كننده های دو وضعیتی استفاده كرد كه در یك حالت سرعت بادزن را تغییر می دهد و در حالت دیگر مقدار اب سرد كننده عبوری ازفن كویل را از طریق گذراندن ا عبارتند از ن از كنار كویل تنظیم می كند.

مشخصات فنی فن کویل ها
فن ها:
فن های دستگاه پلاستیکی و از جنس پلی آمین بوده که با نصب الکتروموتورهای کم صدا و طراحی صحیح پایه موتور موجب می گردد که دستگاه با حداکثر هوادهی و حداقل صدا مورد استفاده قرار گیرد.

دقت در ساخت و بالانس فن های پلاستیکی و عدم استفاده از فن های فلزی رایج علاوه بر اینکه از وزن دستگاه می کاهد ضمن حفظ استحکام کافی، از مشکلات مربوط به لرزش نیز پیشگیری می نماید، همچنین با کاهش توان الکتروموتورها از مصرف برق و هزینه های مربوط به آن کاسته می شود

بدنه فن کویل:
بدنه فن کویل های زمینی زهش از جنس ABS بوده که ترکیبی از زیبایی و استحکام را ارائه می نماید و بدنه انواع سقفی به اقتضای شرایط استفاده، از ورق گالوانیزه و با پوشش رنگ ساخته می شود.


گزینه های انتخابی:
فن کویل ها دارای کلید کنترل دور سه مرحله ای جهت فن بوده و بنا به سفارش امکان افزودن برد الکترونیکی جهت کنترل دور فن با توجه به دمای هوای خروجی کویل نیز وجود دارد. این گزینه موجب افزایش کارایی دستگاه و صرفه جویی در مصرف انرژی می گردد.

همچنین امکان تعبیه دمپر هوای تازه و چهار لوله ای شدن کویل جهت تأمین نیازهای مشتری، به صورت سفارشی وجود دارد.

مقایسه فن کویل های  شرکت صنایع یكتا تهویه اروند با سایر محصولات مشابه

فن كویلهای ساخت شركت صنایع یكتا تهویه اروند حاصل یك دهه تجربه ، تحقیق و مطالعه بوده و واحد طرح و توسعه این شركت با توجه به بررسی مرغوبترین انواع فن كویلهای ساخت شركت های بسیار معتبر اروپائی اقدام به طراحی این محصول نموده و رضایت تعداد بیشمار مصرف كنندگان این محصول موید این ادعاست كه فن كویل های سری صبا ساخت صنایع یكتا تهویه اروند مرغوبترین نوع فن كویل موجود در بازار ایران و خاور میانه است و در حال حاضر بخشی از محصولات تولیدی این شركت به بازار های مصرف در كشور های آسیای میانه و جمهوری های تازه استقلال یافته شمال ایران ارسال میگردد. در ادامه به تشریح برخی از عمده ترین مزایای این محصول در قیاس با محصولات مشابه داخلی و خارجی خواهیم پرداخت .

فن کویل

 1- كویل برودتی و حرارتی در تمامی فن كویل های داخلی از لوله 3/8" تولید می شود و این در حالیست كه فن كویل های صنایع یكتا تهویه اروند با كویل از لوله 1/2" تجهیز شده است . این مهم افت فشار در مسیر آب را كاهش داده و راندمان حرارتی دستگاه را ارتقاء می دهد .

2- این در حالیست كه عمق كویل 2 ردیفه ساخت این شركت در اغلب موارد هم اندازه و در بعضی موارد بیشتر از عمق كویل 3 ردیفه با كویل3/8" است. در تصویر زیر مقایسه عرض كویل ها با یكی از سازندگان معتبر این محصول مشخص شده است .

كویل فن كویلی این شركت در سمت راست نمایش داده شده استفن کویل

3- سطح جبهه كویل حرارتی و برودتی در فن كویل های این شركت از تمامی تولید كنندگان داخلی و خارجی بیشتر بوده و لذا سرعت هوا روی سطح كویل كمتر شده و ضریب "گذر دهی آزاد" (By pass factor) در دستگاههای این شرکت كمتر است . در تصویر زیر مقایسه ارتفاع كویل فن كویلی این شركت با یكی از معتبر ترین سازندگاه داخلی این محصول ارائه شده است.

كویل فن كویلی این شركت در سمت راست كویل یكی دیگر از تولید كنندگان ایرانی است كه با لوله مسی 3/8" تولید شده است.فن کویلفن کویل

4- كلكتور ورود و خروج آب در فن كویل های این شركت از نوع برنجی تولید شده به روش Forged می باشد . این كلكتورها از استحكام بسیار بالاتری در مقایسه با انواع فن كویل های داخلی برخوردار است . این استحكام از ایجاد نشتی و خرابی در كلكتور آب فن كویل به هنگام اتصال به شبكه لوله كشی جلوگیری می نماید .این در حالیست كه در اغلب فن كویل های ایرانی كلکتور و سردنده اتصال فن كویل از جوشكاری چند تكه لوله مسی با شش پر برنجی تولید میشود كه بدلیل نرم شدن مس پس از جوشكاری، استحكام این بخش در هنگام مونتاژ بسیار پائین بوده و اغلب فن كویل های ایرانی به هنگام نصب از محل اتصال به شبكه لوله كشی دچار آسیب دیدگی و نشتی میشوند . در تصاویر زیر تفاوت كلكتور و سردنده فن كویل های ساخت این شركت و سایر تولید كنندگان ایرانی نمایش داده شده است.

كلكتور یكپارچه كویل فن كویل اروندفن کویلكلكتور ساخته شده از لوله مسی سایر فن كویلهافن کویل

5- در طراحی كویل های فن كویل ساخت شركت صنایع یكتا تهویه اروند ، مدار بندی و موقعیت نصب كلكتورهای ورود و خروج آب به گونه ایست كه در هنگام چرخش آب، سیستم به صورت خودكار هواگیری شده و نیازی به خروج هوا از شیر هواگیری وجود ندارد. در فن كویل های ساخت اینشركت كلكتور ورود آب در پائین ترین قسمت و كلكتور خروج آب در بالاترین قسمت كویل تعبیه شده كه همین ویژگی امكان هواگیری و تخلیه اتوماتیك كویل را فراهم ساخته است. این در حالیست كه در اغلب فن كویل های ایرانی سردنده ورود و خروج آب در وسط كویل قرارگرفته است و به هنگام عملكرد در صورت ورود هوا به كویل الزاما باید از شیر هواگیری كویل استفاده نمود. در تصویر زیر كویل فن كویلی ساخت این شركت با كویل یكی از سازندگان معتبر ایرانی این محصول نمایش داده شده است.

محل نصب شیر هواگیری در بالای كلكتور خروجی است (كویل سایر تولید كنندگان فن كویل)
فن کویلمحل نصب شیر هواكیری در كنار كلكتور خروج آب است (كویل فن كویلی صنایع یكتا تهویه اروند)
فن کویل
 

6- شیر هواگیری در فن كویل های ساخت این شركت به صورتی طراحی شده كه امكان باز و بسته كردن آن به سادگی و بدون نیاز به آچار مخصوص میسر بوده و در ادامه هوای خروجی كه عموماً با آب بسیار سیاه و آلوده داخل سیكل آب در گردش به بیرون هدایت میشود توسط لوله پلاستیكی شفاف به سینی تخلیه فن كویل هدایت میشود. در فن كویل های ساخت این شركت از یك اهرم بسیار مستحكم به جهت جلوگیری از پیچش كلكتور به هنگام نصب سردنده استفاده میشود. نصب این اهرم نگهدارنده عدم بروز هر نوع آسیب دیدگی به كلكتور فن كویل به هنگام نصب به شبكه لوله كشی را تضمین نموده است.

شیر هواگیری با امكان هواگیری بسیار آسان
فن کویلتخلیه مسیر هواگیری به سینی اصلی تخلیه
فن کویل اروند" فن هوادهنده "
پره هوا دهنده
 

7- نوع فن در فن كویل های صنایع یكتا تهویه اروند نوع گالوانیزه و بسیار كم صداست. این فن ها وارداتی بوده و با پیشرفته ترین ماشین آلات ساخت این گونه فن ها ساخته و مورد تست و بالانس استاتیكی و دینامیكی واقع شده است. این فن ها بدلیل نوع ساخت و مونتاژ به لحاظ هندسی 100% بالانس و متقارن بوده و از این حیث با فن های نصب شده روی اغلب فن كویل های ساخت داخل متفاوت است. فن های فلزی نصب شده بر روی اكثر تولید كنندگان داخلی به روش پرسكاری بر روی ورق آلومنیوم است كه به لحاظ تكنولوژی ساخت قدیمی بوده و قابلیت تقارن كامل هندسی در چرخ اینگونه فن ها وجود ندارد. در تصاویر زیر هر دو نوع این فن ها نمایش داده شده است.

فن آلومنیومی سایر فن كویلها
 فن کویلفن گالوانیزه فن كویل اروند
فن کویل اروند
 

 ر نوع آلومینیومی بدلیل ماهیت ساخت امكان ساخت فن با تقارن كامل وجود ندارد در حالیكه در نوع گالوانیزه مونتاژ صفحه نگهدارنده و تیغه ها بگونه ایست كه در دور های كاری بسیار بالاتر هم فن از تقارن و بالانس هندسی خارج نمیشود.

در نوع آلومینیومی، فن به صورت دو تكه ساخته شده و توسط 4 عدد پرچ آلومینیومی به یكدیگر متصل میشود كه انجام این عملیات باعث تفاوت رفتار قسمت چپ و راست فن شده و عملكرد فن را با لرزش گاهاً زیاد همراه میكند . این در حالیست كه در نوع گالوانیزه تیغه فن یك تكه بوده و ساخت آن بصورت یكپارچه صورت میپذیرد. در تصاویر زیر این موارد نمایش داده شده است .

فن آلومینیومی دو تكه كه توسط پرچ آلومینیومی به یكدیگر متصل شدهاروندفن گالوانیزه یك تكه با تیغه یكپارچه با مقاومت بسیار بالا
اروند
 

در تعدادی از فن كویلهای ایرانی از نوعی فن پلاستیكی از جنس پلی پروپیلن استفاده میشود كه متاسفانه بدلیل عدم امكان اتصال مناسب در محل شفت الكتروموتور پس از مدت بسیار كوتاهی عملكرد فن كویل از این ناحیه دچار لرزش و صدای بیش از حد استاندارد میگردد.

فن پلاستیكی با نافی پلاستیكی
فن کویل
 

در تعدادی از فن كویلهای ایرانی از نوعی فن پلاستیكی با نافی ( محل اتصال محور موتور به فن ) آلومینیومی استفاده میشود كه به لحاظ نحوه اتصال فن و محور موتور مشكلی ندارد ولی به دلیل طراحی نا مناسب پره های این فن ، سطح صدای عملكرد آنها بسیار بالاست .

در حال حاضر سطح صدای عملكرد فن كویل های ساخت صنایع یكتا تهویه اروند با مرغوبترین فن كویل های اروپائی یكسان بوده و كیفیت ساخت این فن كویل ها در مقایسه با فن كویل های سایر تولید كنندگان ایرانی و حتی چینی این محصول قابل مقایسه نیست !

8-دمونتاژ فن كویل های سقفی و زمینی این شركت به سادگی امكانپذیر بوده و این امتیاز ، تعمیرات و دسترسی به قطعات داخلی این دستگاه را بسیار آسان نموده است . بطوریكه با كمك یك ابزار ساده چهارسو در مدت حداكثر 10 دقیقه تمامی قطعات این فن كویل از هم جدا شده و تعمیرات قطعاتی نظیر فن ، الكتروموتور ،كویل ، سینی جمع آوری آب تقطیر شده و فیلتر به سادگی میسر خواهد شد .

9- مقادیر ظرفیت حرارتی و برودتی و هوادهی تمامی فن كویل های تولید شده این شركت ، واقعی و به استناد تست های متعدد اثبات شده است . لذا در هنگام انتخاب فن كویل برای تأمین بار برودتی و حرارتی ، با آسودگی خیال می توانید بدون در نظر گرفتن ضرایب اطمینان بالا ، كه یقیناً باعث افزایش هزینه احداث پروژه خواهد شد ، به انتخاب فن كویل از روی كاتالوگ های این محصول مبادرت نمایید .

10- تمامی قطعات بدنه این فن كویل ها توسط پیشرفته ترین ماشین آلات ورق كاری شامل CNC Punching Machine با دقت ±0.05 میلی متر تولید شده و با نصب یك دستگاه به عنوان نمونه (شابلون) می توانید پیش بینی نصب تمامی دستگاهها را بدون نیاز به نمونه های بعدی انجام داده و در وقت و هزینه های اجرایی صرفه جویی نمایید .

فن کویل

11- ورق های گالوانیزه مورد استفاده در ساخت بدنه این فن كویل ها از مرغوبترین انواع موجود در بازار و با حداقل ضخامت پوشش 20µm انتخاب می شود . این نكته عمر این قطعات و بخصوص سینی تخلیه آب تقطیر شده در سطح فن كویل را افزایش خواهد داد .

12- تمامی سطوح سرد در بدنه فن كویل بدلیل جلوگیری از ایجاد تعریق در سطح خارجی بدنه از داخل با پوشش فوم مناسب عایقكاری شده است ، این نكته از تعرق بدنه و خرابی ناشی از ریزش آب در بالای سقف كاذب جلوگیری می نماید .

اروند

13- سینی جمع آوری آب تقطیر شده در زیر فن كویل در امتداد طول فن كویل تا زیر شیرهای سرویس متصل شده به فن كویل امتداد یافته و به این لحاظ در صورت ریزش آب از شیر سرویس حتی در هنگام تست اولیه و یا تعویض شیر ، آب خارج شده به مسیر تخلیه هدایت می شود .

نوع مطلب : کولرهای گازی، پنجره ای و اسپلیت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :